Projekt Patriotyzm

Partisan’s Boutique Transportable
Obwoźny sklep partyzancki

Partisan’s Boutique Transportable to projekt artystyczny zlożony z interaktywnej instalacji (ekspozycji/wystawy), programu muzycznego i pubu, działającego na zasadzie fast food+fast drink.
Partisan’s Boutique Transportable to paradoksalna mieszanka gieesu, antykwariatu i białoruskiej karczmy.
Partisan’s Boutique Transportable eksponuje kurioza współczesnego świata. Projekt składa się z dziwnych przedmiotów, dziwnych dzieł sztuki, dziwnej muzyki, dziwnego jedzenia i napojów. Ich dziwność jest buntem przeciw masowości, trendom, systemowi i generalnej linii współczesnej cywilizacji.
Partisan’s Boutique Transportable to obwoźny sklep, malutki supermarket, który kursuje sobie po lasach od jednego oddziału partyzanckiego do drugiego i przywozi wszystko, co partyzantowi potrzebne do życia, poczynając od zapałek, poprzez szare mydło, szklanki-musztardówki, szczotki do mycia pustych butelek, chleb, gipsowe skarbonki, gumowe kobiety, stare gazetki porno, tiulowe zasłonki, pocztówki, mapy rozmaitych okolic i miast, wszelakie dokumenty (przepustki do Biblioteki im. Lenina, legitymacje związkowe, książeczki pracy, amerykańskie wizy itd.), aż po marmoladę i materiały do produkcji dzieł sztuki, stare obrazy, fotografie, plakaty, makatki z jeleniami i łabędziami, ekskluzywne utwory nowomodnych autorów itd. itp. Partisan’s Boutique Transportable to koszmarna mieszanka kiczu i wysokiej kultury, groteski i intelektualizmu, powagi i skandalu, pop-kultury i głębokiej refleksji nad losem i perspektywami cywilizacji. To artystyczna metafora współczesnego świata, który przypomina globalny supermarket z elementami jarmarcznego teatrzyku. To niedorozwój umysłowy podniesiony do rangi najwyższej sztuki.
Partisan’s Boutique Transportable to artystyczne show, generujące unikalną atmosferę pogańskiego święta. To estetyka intelektualnej machnowszczyzny. To „Wieczory na futorze koło Dzikańki” i scenografia do filmów Emila Kusturicy w jednym „flakonie”. Widz niejako wpada w zmaterializowane kadry z „Undergroundu” Kusturicy. Psychotropowy wpływ wywierają na niego trzy mocne ciosy: po oczach, po uszach i wewnętrzny. Wizualizacja, specjalnie napisana muzyka i ekskluzywny zestaw napojów alkoholowych.
Partisan’s Boutique Transportable nie bazuje na sowieckiej estetyce. Wprawdzie można odnaleźć w nim elementy socartu, ale nie dominują one w tym projekcie. Kontekstualnie projekt reprezentuje metafizykę Europy Środkowej, najweselszej części kontynentu, tradycje pola kulturowego “kotła narodów” – Rzeczypospolitej i Cesarstwa Austro-Węgierskiego.
Partisan’s Boutique Transportable to wielowarstwowy tekst, kierowny zarówno do intelektualistów, jak i do pasażerów komunikacji miejskiej. Każdy odczytuje taki poziom informacji, jaki jest w stanie odczytać. Dlatego też potencjalnym klientem, gościem, widzem butiku może być reprezentant dowolnej gropy społecznej, poczynając od emerytki, która wpadnie do sklepu po kawałek mydła czy plastikową rekalmówkę na trzydzieści jajek, poprzez modną młodzież, która odkryje tu niepowtarzalną i urzekającą atmosferę odjechanego klubu, po juppi, dla którego wizyta w butiku stanie się krótką a ekscytującą wyprawą do egzotycznej krainy, kompletnie różnej od jego technokratycznej codzienności.
Partisan’s Boutique Transportable to białoruska odpowiedź na globalnego McDonaldsa, nasza alternatywna sieć fast food+fast drink, w przyszłości światowa, firmowa sieć białoruskich barów, które staną się miejscem spotkań wszystkich, którym bliskie są idee antyglobalizmu i sprzeciwu wobec procesu „matrycyzacji” współczesnej cywilizacji.
Partisan’s Boutique Transportable to unikalny styl firmowy. Za rzekomym eklektyzmem wystawionych towarów i dzieł kryje się staranny dobór i selekcja eksponatów. Ekspozycja butiku jest unikalnym dziełem autorskim.
Partisan’s Boutique Transportable to nie projekt artystyczny w sklepie ani projekt artystyczny w barze. To bar i sklep w strukturze projektu artystycznego.
Partisan’s Boutique Transportable to dochodowy projekt komercyjny. Wysoką efektywność gwarantują mu minimalne inwestycje początkowe (sala nie wymaga kosztownego remontu ani wyposażenia), stosunkowo niskie opłaty miesięczne (optymalny metraż sali to 12 do 50 m2), dochody z wyszynku alkoholu oraz sprzedaży rozmaitych towarów firmowych.
Partisan’s Boutique Transportable stanowi syntezę sztuki i komercji. To, czego nie usprawiedliwia/toleruje prawo, usprawiedliwia/toleruje sztuka.

P.S. Na wystawie w Gdańsku wszystko w promocyjnej cenie…

wróć

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.