Patriotyzm to...

Wydaje się, że pojęcie patriotyzmu podąża co najmniej dwoma różnymi drogami i trudno powiedzieć, która z nich będzie w przyszłości bardziej dominująca.
Pierwszy trend, to kroczenie drogą megalomanii narodowej (często połączonej z megalomanią religijną), pogardy dla innych, zamknięcia na wszystko, co odmienne. Trend ten jest ostatnimi czasy bardzo widoczny, np. wojny bałkańskie, terroryzm itd. W Polsce ten "ruch" też ma niestety wielu zwolenników.
Drugi trend, w jaki ewoluuje pojecie patriotyzmu, osobiście dużo bardziej nam odpowiada. To "przekierowanie" patriotyzmu w postawę obywatelską, w troskę o własną kulturę i korzenie, ale z otwartością na innych i inne sposoby myślenia. To troska o rozwój wspólnej "przestrzeni egzystencji". "Myśl globalnie, działaj lokalnie" – to hasło dobrze wpisuje się w ten rodzaj myślenia. To troska o wspólny świat, o całą planetę jako ojczyznę ludzi, z uwzględnieniem optyki lokalnej, z myśleniem o własnej kulturze jak o czymś cennym, ale z równoczesnym otwarciem na inność. Bo przecież wszyscy mamy tylko jedną atmosferę, jesteśmy zależni od siebie i nie możemy myśleć tylko i wyłącznie w kategoriach etnicznych.
Cieszymy się, że bierzemy udział w tej wystawie. Interesujemy się patriotyczną tematyką, polskością, Polakami i ich życiowymi wyborami. Myślimy, że Polakom brakuje dystansu do własnej historii. Jesteśmy bardzo obciążeni swoją bardzo skomplikowaną i tragiczną przeszłością i przez to mamy problemy z realistycznym oglądem rzeczywistości. Potrzeba nam głębokiego, trzeźwego namysłu nad tymi sprawami.
Galeria Rusz

wróć

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.